Jump to content
Forum Windows-az.com

Tp-link modemdə problem

Faiq Əhədov

Recommended Posts

Salam dostlar məndə artıq bu son bir neçə gündür ki modemdə belə bir problem olur... Əvvəl evdə 2 telefon işlətdiyimi demişdim onlardan birini ləğv elədim artıq 1 telefon işlədirəm... Sadəcə indiki problem belədir ki modemi mən hər səhər kənarında olan power düyməsi ilə yandırdıqda modem bu cür olur... Yəni ki Wı-fı olmur... Şəkildə göstərmişəm...

30082013052.jpg

30082013054.jpg

Proqramlar telegramda

Fizuli, telefon şunurunun modemə girən yerinə baxıram çox qəşəng oturur bu modemi mən heç 1 il deyil almışam yəni deməyim o ki o qədər də köhnə deyil... Provayderədə zəng eləsəm qardaş bilirəm ki onlarda mənim üçün oturub telefonda meqalə oxuyacaqlar... Əgər interneti heç alındıra bilməsəydim hə ats-dən usta çağırtdırardım gələrdi nəsə edərdi ancaq mən qurdalıyıram bunu internet çətinliklədə olsa gəlir... Mənim planımda əslində modemi reset etməkdi ancaq onada biraz ehtiyyat edirəm çünki heç etməmişəm...

P.S... Bax elə test üçün bu dəqiqə modemi power düyməsi ilə söndürdüm və təzədən yandırdım yenə həmin problem oldu demək problem modemlikdi :feel:

Faiq bu problem demək olar ki TP-LINK modemlərin əksəriyyətində olur.Deməli sən belə et modemin arxa hissəsində 3 ədəd düymə var 2-si nazik biri isə power düyməsidir.wi-fi işiqi sondükdə həmin 2 ədəd nazik düyməni(knopkanı )iki barmaqınla eyni anda bas təxminən 1-2 saniyə saxla burax bu zaman wi-fi yanacaq ,adapteri qurdalama bu adapterin və pravayderin problemi deyil ,modemin problemidir.Dediyim ki et problemin həll ediləcək

Faiq modemdə problem olduqda dediyim düymələri bir bir sıx yoxla.Modem olan ev rutubətli deyilki?

Çox təsadüfü hallarda ola bilir ki modemin adapteri gərginliyi düz buraxmadıqda adsl və internet işıqı yanmır.Başqa adapte yoxla amma çalış tp-linkin adapteri olsun.Sənin cəkdiyin videoya baxdım mən belə halla rastlaşmışam həmin modemdə tp-linki idi amma bunun əvvəlki versiyası idi qutusu ağlı qaralı düzbucalı şəklində.Həmin modemdə power,adsl ve internet işıqları yanırdı amma wi-fi yanmırdı mən həmin modemi notbooka ezernet şunuru ilə qoşdum.TP-LİNKlərin bir çoxunda bu problem olur .Bir sözlə bu modemlər loru dildə desək adnarazvidir.Amma qiymətinə görə əlverişlidir deyə bundan istifadə edirik

Yox mən modemi kalidorda qoyuram yəni sərin yerdi o qədər də isti deyil... İnan sən bayaq o üsulu mənə dedin mən getdim test üçün yenə modemi söndürdüm amma söndürdüyümə peşman oldum hardasa 15-20 dəqiqə üstündə avara oldum interneti düzəltmək üçün... Çünki yenə həmin problem oldu ümumiyyətlə modemi söndürəndə o problem olur ancaq gərək indi modem gecə-gündüz işləsin oda sərf eləmir nə modemə nədə işığa hələ adicə səhərdən axşama kimi işləyir qızır altı...

Amma mən bilən o dediyin düymələr modemdə başqa şey üçündür...

Faiq o düymələrdən wi-fi işıqı söndükdə isifadə edilir.Mən bunu dəfələrlə etmişəm

Yaxşısı budur ki modemini ustaya göstər .Modemi söndürməməyə gəlincə isə bunu sənə məsləhət görməzdim.Cünki modemdə soyutma sistemi yəni kuller yoxdur.Modemi 2-3 gün fasiləsiz söndürmədən işlədsən modemdə digər problemlər olar

Elvin necə isifadə edirlər o düymədən mən dəqiq bilmək istəyirəmdə onu basıqda nə qədər saxlamaq lazımdı wı-fı işığı yanana kimi ya necə?? belədə qorxuram bilmədiyim şeyi edərəm modemi lap xarab eliyərəm... :belay:

Elvin qardaş onun mən nəyini göstərim ustaya?? Ustaya versəm açacaq 3-4 günə yenə xarab olacaq belədə ki modem hec 1 ilin modemi deyil uje problemləri olur :feel:

məndə elə bayaq elə etdim ancaq alınmadı nəsə amma onuda deyim mən birinci gördüm xeyri olmadı ikinci dəfə edəndə biraz çox saxladım yəni 1-2 saniyədən çox yenə düzəlmədi... birdə videoya baxdında sən hər halda qardaş modem belə problemlə açılanda o həmin işığlar tez yanır amma normal qaydada açılanda biraz gözləməli olursan işığları onda artıq baxanda fərq bilinir...

Dostumdada sənin probleminə oxşar proble olmuşdu amma onda problem ondan ibarət idi ki modemi yandıran kimi power,adsl və internet ışıqı yanırdı amma wi- fi yanmırdı qəribəsidə bu idiki telefon xəttinə qoşulmadan bu ışıqlar yanırdı məlum oldu ki modem pəncərə qabağında qoyulub və rutubətdən nəm çəkib karotki qısa qapanma verib platası

çalış modemi quru yerdə saxla və ona gərginliyi isə çalış stabilizator vasitəsilə ver

Bax eyniynən məndədə elə olur yəni telefon xəttinə qoşulmadan gedirəm onu boş başqa razetkaya salıram həmin işığlar yanır yenədə amma biraz qurdalıyıram şunurları falan düzəlir yəni boşluğu var hardasa... bilmirəm oda dəqiq harda :feel:

Qardaş məndə modem həmişə quru yerdə olub özüdə ev telefonunun yanında qoyuram həmişə bu necə ola bilər axı...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...