Jump to content
Forum Windows-az.com

Diskavodu təmizləyən disklər.

Novruz Məmmədov

Recommended Posts

Əvvəla bu yazını oxuyan hər kəsə salam mən təzə üzv oldum bu sayta və qaydalarla tanış oldum əgər mövzunu səhv yerdə açmışamsa üzürlü sayın

Deməli belə mən bir dəfə səhv eləmirəmsə bu saytda idi forumlarda mövzulara baxarkən oxudumki diskavod təmizləyən disklər var sözün açığı mənim bu haqda informasiyam demək olarki yoxdur.

1)Bu kimi disklərdən hansı hallarda istifadə olunur?

2)Nə adnan satılır(yəni xüsusi bir markası filan varmı)

3) Neçəyə satılır?

4)Haradan əldə edə bilərəm?

5)Effektivdirmi?

6)Neçə dəfə istifadə oluna bilər?

7)Adi diskdən fərqi nədir? Onda hansı xüsusiyyət varki başqa disklərdə yoxdu?

8)Hansı tezliklərdə təmizləmək məsləhət görülür?

Proqramlar telegramda

siz ola bilsinki sərf salırsuz.diskovodu deyil amma videomaqintafonun diskovodunu təmizləyən kassetlər var amma kampyuer ücün bu lazımsız bir seydir çünki kampyuerdə videomaqintafon yox diskovod yəni DVD_ROM dur. və bunu təmizləməkdə mümkünsüzdür çünki DVD ROM lazer şüa ilə işləyir. amma bele HARD diski təmizləyici müxtəlif üsullar var onuda hər adam etməsi mümkün və məshəhətli deyil onu ustalar etsə dahada yaxşı olar...

Hər kəsə salamlar. Qardaş bəli diskavodun və dvd playerin lazerini təmizləyən disk var.Mən özüm istifadə edirəm. müəyyən qədər kömək edir. Bir cox dvd disk satılan dükanlarda olur. Qiyməti 2-3 azn olmalıdır. Soruşsan verəcəklər satıcılar. Xüsusi maye ilə birlikdə satılır. həmin mayeni disqin oxunan üzündəki xırda fırçaların üzərinə 1-2 damcı damızdırıb dvd-nin və ya diskavodun içinə daxil edirsən özü silir.

_57.JPG

məhəbbət görürəm bu mövzuda biliklisən xaiş edirən yuxarıda yazdığım suallardan cavbını bildiyin varsa yaz

mənimdə lazeri təmizləmək üçün öz üsullarım var bilmirəm nə dərəcədə doğru edirəm ya yox amma azda olsa effektivliyi olur Deməli diskavod diski oxudanda can çəkirsə bir disk

i 2saata açırsa mən bunu edirəm

1)Spirtə batırılmış qulaq çöpü ilə lazeriin üstünü ehmalca silirəmki tozu getsin

2)Sonra mütləq yenə quru təmiz pambıqla lazer nəm qalmasın deyə silirəm

3)təmiz lazernən ilk oxudacağımdiski pambıqla silirəm

və bu üsulnan mən lg dvd oxudanımı düz 6ildirki problemsiz işlədirəm

qardaş yazdığın üsul ən yaxşı üsuldur. Mən sən dediyin variantlada silirəm lazeri. Sadəcə mövzuya aydınlıq gətirdim və bir də lazer silən disqin, lazer olan hissənin açılması cətin olan diskavodda və dvd playerlərdə istifadəsi rahatdır. Yəni lazeri silmək üçün əziyyət çəkib disqavodu açıb tökmürsən. Bir təcrübəni də qeyd edim ki. təmiz spirtdən başqa nəsə vurmaq olmaz lazerə. Mən bir dəfə nitro tinerlə (maşın krasqasına qatılan rastvoritel) silib dvd-nin lazerin məhv elədim. Ona görə də diqqətli olmaq lazımdır. Məncə mövzu tam aydındır və hörmətli adminlər mövzunu baglaya bilərlər.

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...