Jump to content
Forum Windows-az.com

windows bios

Recommended Posts

Proqramlar telegramda
Guest DoN Vito Corleone
aga hesenov qaqaw biosu yenilemek deyende sen neyi nezerde tutursan ?meselen biosun ustundeki batareyani cixartib 10 - 15 deq arasi yeniden plataya taxsan bios sifirlanacey ve yaxudda biosu temiz silib ayri pc-den yazada bilersen yeni updata eleye bilersen bu usulu ise hec meslehet gormurem cunki bunu her adam eleye bilmir hemde gerek nese bir sebeb olsun sebebsiz yere hecne etmek meslet deyil...

...aga hesenov , düzdür bu 1 az ciddi məsələdir...məsuliyyətli işdir...adi proqram yüklənməsi və ya sistem update edilməsi deyil...

...amma çox maraqlı işdir...sözün düzü heç vaxt bu işə baş qoşmamışam...amma təsadüfən 2 gün olar ki,bu iş mənim də beynimə girib deyə istəyirəm nəsə edəm...

...düzdür elə olar ki,heç 1 problemin olmaz...forumda bios update edənlər olub...problemsiz olub...amma problem olanda ana plata gedir işinə...ya da ona bios yazdırmaq elə qiymətə əmələ gəlir ki,sərf etmir...

...odur ki,bütün bunları nəzərə alıb elə videodərslik hazırlanmalıdır ki, user-lər bundan ziyan çəkməsin...

...ilk öncə 2 şeyi dəqiq bilmək lazımdır...hansı ki,ana platanln taleyi ondan asılıdır...

...1.ana platanın hansı firma olmasının təyini...

...2.ana platanın hansı model olduğunu... bunu 100% dəqiq bilməlisən...

... bunların hər 2-sinin proqramsız təyin etməyin yolunu tapmışam...axşam videodərslik hazırlayacağam...

Mən biosu updaet etmişəm səbəbi isə mən heç çürə windows7 yükləyə bilmirdim.Bir sıra forumlarda həmçinin bu forumdada bunu müzakirə etdim həmçinin şirkiyətlərdə işləyən kompüter mütəxəsislərnədə dedim son nətiçə ana platanı dəyişmək tövsiyəsi oldu amma mən bunu etmədim.Ana plata foxconn idi .Mən foxconn -un rəsmi saytından öz kopüterimə uyğun gələn biosun sonuncu versiyasını götürdüm flasha yazdım amma yenə bios updaet olunmurdu nəyahət çox axtarışlardan sonra mən bir proqram tapdım həmin proqramla biosu 1 dəqqədən tez vaxta updaet etdim .Hal hazırda win 7 əməliyyat sistemindən istifadə edirəm.

Amma nəzərəalın ki bu çox riskli prosesdi asas kompüterin ana platasının adını markasını dəqiq bilməlisiniz ilk öncədə öz biosnuzun necənci versiya olduğunu bilməlisiniz, evde işıq artıb azalırsa bunu etməyin.PC-də dediyim parametirlər kompüterin üzərində verilən qutuda olur

hamvuz coxsagolun meslehetleruvuze gore mende windows8di ve dvd-cd yoxdu acmir gostermir bunun usdune nece vaxdi duwmuwem ve helede hellini tapmamiwam nece cur yollar sinamiwam yuz faizlik ama yenede duzelmiyib forumlarin birinde gordumki birindede bu problemden olub ve pc-nin biosunu oblavleni etdikden sora duzelib ve youtubedede bios yenilemesini axdardim ama mene komek olani tapmadim ttexmini bildim ne olan weydi kompa aid bios yenisini yazirsan ve flawkaya kocurdum yeniliyirsen ama onu hardan tapmaq lazimdir filan olari bilmedim ona gore size muraciet etdim helede bilmedimki nece edim. ama serhleri oxudum nese qorxdum riskili filan gordum.

Mən 4-5 gün əvvəl Acer Aspire 5750G markalı noutbukumun biosunu update elədim heç bir problem olmadı. Biosu acerin rəsmi saytından yüklədim arxiv şəklində. Arxivin içindəki fayllardan exe uzantılı olanını çalıştırdım və mənə sual verildi. Sualı qəbul etdim bios update olunmağa başladı təxmini 30-40 saniyə çəkdi. Dahas sonra kompyuterə perezaqruzka getdi və hazır oldu. Kiməsə lazım olar deyə yazdım.

Qaqas sen qardaslarin meslehet verdiyi kimi et.Ilk once ya dxdiag yaz ve ya kompyuterin deqiq adini ve markasini arxasindan,telimat kitpcasindan oyren.Sisteminide deqiqlesdir.He bunlara tam emin oldudan sonra ona uygun olan BIOS ayarlarini sec ve upade et.Hec ne olmaz.Upade qorxulu bir sey deyil.Men baxiram burada cox adam BIOS yazmaqla,BIOS yenilemeyi sehv salirlar.

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...