Jump to content
Forum Windows-az.com

Ubuntu

Guest mr.tural.quliyev

Recommended Posts

Guest mr.tural.quliyev

Salam bildiyim qədəriylə ubuntu çox gözəl bir sistemdir həm sürətli açılası həm sadəliyi həm funksionallıqı həmdə bu sistem üçün hələ çox virus hazırlanmayıb

mən vindovs 7 işlədirəm proqramlardan çox istifadə edirəm

mənə maraqlıdı ki mən o sistemə keçmək üçün o sistem nələri tələb edir mən nələri əlavə yükləməliyəm driverləri necədir kompyuter normal işləyəcək mi bir problem olmayacaq ki istədiyim proqramı onun maqazinindən lisenziyasız tapa biləcəmmi? məni bir sözlə bezdirməyəcək ki?

bu sistemi işlədən adamlar nə məsləhət görürsüz?

Proqramlar telegramda

Buradan Ubuntunun son versiyasını yükləyə bilərsən.Ancaq əgər daha da sürətli işləyən sistem istəyisənsə onda pul verməlisən,ancaq pulsuz da işlətmək mümkündür.

Mən bir Ubuntu istifadəçisi kimi Windows və Ubuntu arasındakı fərqi belə izah edərdim

Fərqlər

-Görünüş olaraq Ubuntu ,Linux Əməliyyat Sistemləri içində ən gözəlidir

-Dünyanın 97% superkompyuterləri Linuxdan istifadə edir

-Əgər programlayıcısansa və ya olmaq fikrin varsa,Ubuntunun sənə verəcəyi imkanlar çoxdur

-Çox qısa müddətdə yeniləmələri çıxır və onları yükləmək pulsuzdur

-Windowsdan fərqli olaraq Ubuntuda 4 ekranda eyni vaxtda işləmək olur.Yanlış anlaşılmasın 4 monitor deyildə 4 ekranda

-Windowsa nəzərən hesabladıqda heç donmaması

-Ubuntu One kimi bir Bulud yaddaş sistemi

Oxşarlıqlar

-Windowsdakı bir sıra klaviş funksiyaları Ubuntuda işləyir

-Windowsda CMD(Command),Ubuntuda isə TERMİNAL

-Windows düyməsini basdıqda Windows menyusu stilində ekranın gəlməsi.Bu ekranda ən son istifadə olunan programlar,fayllar və yüklədiyimiz fayllar göstərilir

-Zibil Qutusu eynidir :wink:

-Ubuntu One və One Drive

Windowsun üstünlükləri

-Ancaq necə də olsa,Windows daha çox yayılmış sistemdir,Applikasiyaları çoxdur

-Daha asandır

-Web Brauzerlərin çoxluğu.Ubuntuda yalnız 2-Firefox(içində gəlir) və Chromium olur.

və sairə

Guest mr.tural.quliyev

bu sistemi mən bir dəfə quraşdırdım həqiqətən çox tez açılır əla sistemdir həmdə bir tanışım bankda işləyir dedi bu sistemi bankda sistem nəzarətçisi olaraq bir kompyuterdə ubuntu olur çünki 1 yox 2 yox neçə kompyuterə nəzarət edir bunun üçünsə daha sürətli sistem olmalıdı ona görə ubuntu sistemini seçiblər

ama mən o zaman data kartdan istifadə edirdim orada interneti açmaq problem olduqu üçün o sistemdən çıxdım elədə çox anlayışım yox idi internet ayarlarını düzəldə bilmədim ona görə yəni bunu yazmaqla ubuntunun problemli sistem olmasını demirəm.

bidə vifi məsələsi vardı notebookda vifi düyməsi vardı onu basanda vindosvsda işıqı yanır ama ubuntuda yanmırdı aça bilmirdim vifini

sonra bir proqramistlə söhbət elədim dedi ubuntununda özünə xas driverləri var belə problemlerin ortaya çıxmaması üçün müxtəlif quraşdırmalar eləməlisən day bilmədim nə qədər düzgündü ama onuda deyim qafqazda proqramistliyi qutarıb orada məlum məsələdi robot belə duzəldiblər

ama dedi o driverlər bizə lazım olur bəzi işlər üçün siz normal işlədə bilərsiz lazım deyil sizə

Elit-killer Mən Ubuntu yükləmişəm və 1-2 gün işlətmişəm.Görünüşü gözəldir.AZ sistem tələb edir.Bütüb programları ( özünün üstündə gəlir) bir program vasitsəsi ilə axtarıb tapmaq olur.

Ubuntu-da Terminal-dan daha çox istifadə edəcəksən.(Windows dili il' CMD)

Ümumiyyətlə Ubuntu Windows-un programlarına öyrəşib Ubuntuya keçən istifadəçi üçün yaxşı deyil.Amma Programçılar üçün əla vasitədir.Çünki Ubuntunun bütün kodları açıqdır və istənilən formada sistemdə dəyişiklik etmək olur.

Elit Killer demeli bele əgər səndə Windows varsa,Ubuntunu yükləmək istədiyində səndən bele bir şey soruşur ki,Ubuntunu Windowsun yanına yükləmək istəyirsənmi?Ona basdıqdan sonra Ubuntu Windowsun yanına yüklənir və Hard Diskindən olduğu kimi istifadə edirsən.Yox əgər ayrı yükləmək istəsən,Windowsdan Diskləri əvvəlcə böl sonra et!Çünki Ubuntunun Disk ayırma prosesi yəni format zamanı çox qəlizdir

Guest mr.tural.quliyev

yaxşı indi necə qərara gələk hansı daha yaxşı versiyadı? hansını yükləyək?

bidəki yaxşı mən ubuntu sisteminə keçdim bəs autocad 3dmax və.s proqramları hardan yükləyim lisenziya məsələsi nə olacaq?

bu yükləmələr haqqında nə deyə bilərsiz?

Guest mr.tural.quliyev

Salam mən artıq ubuntu 14 versiyasını yüklədim ama restart etdikdə vindovsa necə keçəcəm bilmirəm

burda AZE dilini aktiv edə bildim

ama yükləmələrdən hardan olur bunu bilmirəm ümumi olaraq ubuntunun effektləri var ki bunları aktiv eləmək olur bunların hamısını başa salan video dərslik vəya basqa nəsə varsa kimdəsə zəhmət olmasa bizədə göndərin

olduqca sürətli və əla sistemdi hamıya məsləhət görürəm

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...