Jump to content
Forum Windows-az.com

komputeri təmizləmək

1Rehime

Recommended Posts

Salam mən 3 ildi komputer işlədirəm 3 dəfə formant olunub mən komputerdə bu müddət ərzində (video, musici, şəkil, mail, hansi sayta daxil olmagim) qalir komputerdə? yoxsa formatdan sonra silinirmi? komputeri bilən ustaya aparsam o komputerimə baxib bilir mən komputerdə ne etdiyimi? mən bu haqda bilgi istəyirəm zəhmət olmasa mənə deyərdiniz...

Proqramlar telegramda

Mən qayitmağını istəmirəm komputeri ustaya aparanda usta baxanda mən nə etdiyimi bilməsin onu deyirəm Opera brauzerini işlədirəm silirəm ancaq komputerin C diskində qalir (mail unvanim həm də internetdə hara daxil oluram onun şəkili) təmiz təmizləmək istəyirəm necə edə bilərəm? çox sağ olun yazdiğiniza görə  

Aleykum SALAM suallarınıza fikir bildirmək istəyərdim ama biraz uzun olacaq, bəli əlbəttə ki, kompyuterdə etdiyiniz bütün əməliyyatlar qalır, Ülvi qardaşın dediyi kimi "Müxtəlif proqramlarnan qaytarmaq olur faylları.Ancaq üstündən uzun müddət keçibsə qayıtma şansı çox azdı" fikriylə razı deyiləm hazırda 2015-i bitiririk bir çox inişaf etdirilən programlar varki 90-cı illərdə kompyuterlərdə istifadə edilən məlumatları geri gətirir, (Türkiyədə ödəniş yoluyla hətta 20 ilin məlumatlarını geri gətirən şirkətlər var) belə desək usta professionaldırsa bu onun əlində heçnədi (2011-ci ildə şəhərimizin statistika idarəsinin kompyterini xarab etmişdilər, bütün sənədlər silinmişdi bir yoldaş gəlib məni apardı 8 illik statistika sənədlərini 9 saat ərzində müxtəlif programları istifadə edərək 2000 sənəddən 1509 sənədi geri gətirmişdim. Ozaman Kamran Murquzovada yazmışdım köməklik üçün təəssüf ki, məsləhət görülən heç bir program işə yaramamışdı sadəcə adi Recuva programı çatdı köməyimə) ikincisi bu məlumatlar 3 ilin məlumatlarıdırsa biraz zaman alacaq geri gətirilməsi yəni kompyuterin sürətindən aslı olaraq bu 1-2 gün hətta həftə ala bilər (mənim məlumatlarını geri gətirdiyim kompyuter həddən artıq sürətli bir cihaz idi ona görə 9 saat çəkmişdi) bu müddət ərzində kompyuterinizi heç bir əsasla özündə saxlaya bilməz təxmini format olunma və programların yazılma müddəti peşəkarlıqdan aslı olaraq 2-2:30 saat yəni ürəyinizi sərin saxlayın məlumatlarınızı geri gətirməyə çalışsada vaxt ötüb keçir, başını ağrıdan deyil.

Keçək ikinci fikrinizə münasibət bildirim. Deyirsiz ki, operanı silmisiz ama C:// diskində qalıb, sizə əminliklə deyə bilərəmki siz sadəcə operanı işçi masasından yəni Desktoptan silmisiz sistemdən deyil, Desktoptan siz sadəcə programların yarlıqlarını silə bilərsiz, əsas fayllar sistemin qeyd dəftərində qalır, sistemdən silinməyən hər bir faylla istənilən məlumatı öyrənmək asan olur. Bunun üçün siz ilk öncə Uninstall Tool programını qurun daha sonra programa girib operanı birbaşa silin CCleaner programıylada təmizlik edin bütün hazırda silibdə yaddaşda qalan qalıntılarda təmizlənəcəkdir

Qeyd edimki siz programı silmədəndə brauzerin tarixçəsini təmizləyə bilərsiniz CTRL+H düymələrini basın açılan pəncərədə brauzerlər fərqli olduğu üçün müxtəlif düymələr olur məsələn təmizlə ya sil və ya delete ya cleaner və ya delete history, cleaner history kimi həmin düymələrə vurun təmizlənəcəkdir

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...