Jump to content
Forum Windows-az.com

windows 8,1 32 bit

goldmobile2

Recommended Posts

salam köməyinizə ehtiyacım var beləki mənim notebook pavilion-g6  hazırda windows 8.1 64 bit UEFİ olaraq qurulub mənsə indi 8.1 32 uefi olaraq qurmaq istəyirəm  ancaq alınmır sualım ən başdan necə yazım windowsu usb yə uefi olaraq yəni mənim üstündə durduğum uefi olaraq qurmaq 

NlzNEa.jpg

• 2 hafta sonra...
Proqramlar telegramda

deməli problemin 32 bit iso faylının uefi dəstəkləməməsindən lakin mənim onu uefi olaraq usb diskə yazmağımdan və bunun üçündə boot etmədiyini düşündüm çarə olaraq sadəcə yenidən iso faylını uefi olmayan kampyuterlər üçün yəni mbr bölüm düzəni olaraq yazdım

P0Yr07.png

bu şəkildə boot etdi ancaq disk seçimi bölümündə əngəl yarandı bele ki heçbir diski seçmir  çünki bu disk bölümləri gpt olaraq ayarlanıb deyə

2rY9aO.jpg

indi bu bölümdən sonra necə etməliyəm ki diski seçsin?

• 2 hafta sonra...

Salam aleykum.

BİOS-da Legacy Support seçimini disable edin və yenidən əməliyyat sistemini yazmağı yoxlayın.

Anladığım qədər kompyuteriniz HP markasıdır. F9-la daxil olanda UEFI seçimi görünməlidir.

Yadımda qaldığı qədər, yanlış xatırlamıramsa hazırki rejimlə də F9-la boot menyuya daxil olanda Həm legacy, həm də UEFI seçimi ayrılıqda görünür.

Əməliyyat sistemini isə UltraIso proqramıyla yazmağı yoxlayın.

QEYD: Windows Vista x32-x64 versiyalar təqdim olunduqdan sonra Ana plata istehsalçıları UEFI boot üçün x32 dəstəyi dayandırdılar.

Bu səbəbdən Windows 8.1 x64 yazmağınız tövsiyyə olunur.

Ultra iso ilə flashkarta sistem yazmaq:

1. Proqramı quraşdırırıq və ekranda yerləşən ikonun üzərində mausun sağ düyməsini sıxıb Administrator olaraq açırıq.

1408040244_001.jpg

2. Proqram açılanda aşağıda göstərilən bölmədən Open əmrini seçirik.
1408040332_003.jpg

3. Açılan pəncərədə kompyuterin yaddaşından windows 7 və yaxud windows 8 sistemini seçirik (mən windows 7 seçmişəm).
1408040325_004.jpg

4. Sistemi seçdikdən sonra proqram sistemi aşağıdakı kimi göstərəcək.
1408040320_005.jpg

5. Sistemi yazmağa başlayaq. Bunun üçün "Bootable" bölməsindən "Write disk image" seçilir..
1408040299_006.jpg

6. "Write disk image" əmrini seçdikdə aşağıdakı pəncərə açılacaq. Burada USB qurğunuz avtomatik olaraq tanınır. İstəsəniz USB-ni formatlaya bilərsiniz və sistemi yazmağa başlaya bilərsiniz. Gördüyünüz kimi 1 ilə işarə olunan yerdə USB qurğunun adı və yaddaş tutumu görünür. Yazmağa başlamaq üçün 2 ilə işarələnmiş "Write" əmrini verməliyik.
1408040274_007.jpg

7. "Write" əmrini verdikdən sonra aşağıdakı sorğu pəncərəsi görünəcək və sizə bildiriləcək ki, bu əməliyyat zamanı USB qurğunun yaddaşındakı fayllar silinəcək. Burada bu istəyi təstiqləmək lazımdır. Bundan sonra yazma prosesi başlayacaq.
1408040267_008.jpg

8. Yazma prosesi başlayıb.
1408040293_009.jpg

1408040337_010.jpg

9. Yazma prosesi bitdi. Qırmızı ilə işarələnmiş yazıdan göründüyü kimi proses uğurla başa çatıb.
1408040347_010_1.jpg

təşəkkürlər cavabınız üçün mən də son çarə olaraq hp dən soruşdum dedilər ki sizin pavilion g6 modeli umümiyətlə 32 bit  dəstəkləmir ancaq 64 bit uefi və ya normal ele görünür bu səbəbdən 32 bit qurmaq olmurdu .

və məndə 64 bit uefi olaraq qurdum .

ancaq ağlımda sual qalıb ki əgər 64 bit leqalsy olarqa qurmaq istəsəydim bele disk seçimində qalacaqdım çünki mənim disk uefi üçün GPT bölümnənib

2rY9aO.jpg diski format etsəm və yeni disk bölümü yazsam belə gpt olurdu buna görə də leqalsy iso da yazılmırdı.onunda çarəsini sağolus Elvin video qoydu sual ağlımdan itdi

https://youtu.be/Hn5vRnziJcg

amma bunu nə vaxtsa etmək istəsəm alınarmı bilmirəm . 

ki alınmasada hər halda uefi dəstəkli olan platada leqalısy qurmağa ehtiyac qalmaz.

son olaraq mövzu cavabını tapdı sağolun

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...