Jump to content
Forum Windows-az.com

Qoxluqlar exe kimi görünür, səbəbi nədir.

Guest TuRaL

Recommended Posts

Salam. Son zamanlar qarşılaşdığım bir qəribə hadisə ilə rastlaşdım. Məsələ orasındadır ki, Təzəlikcə tanışın bir kompüterini formatlayanda onun kompüteri açılmırdı, məlum məsələ idi ki bu virusdandır, virus exporer.exe faylını yimişdi və ana səhifə gəlmirdi.

Qərara gəldim ki C diskində faylların itməməsi üçün C diskini formatlamadan başqa bir Əməliyyat ssitemi yazaım faylları götürüm və yenidən təmiz formatlayım. belə də etdim. Yeni sistem yazdım. Amma yazdığım sistemə də həmin virus düşdü bə işləmədi. Daha doğrusu işlədi. amma kompüterqovluqları proqram faylları kimi başa düşdü və demək olar ki açmırdı. Qərara gəldim ki KİS antivirusu yazım. Yazdım nə az nə çox 300dən çox virus tapdı. Amma ən maraqlısı o idi ki yeni növ trojan kəşf etdim, əvvəl buna heç rast gəlməmişdim. Adı Trojan.B(daha 2 hərf) tam adı yadımda deyil. Bu tip virus qarşısında antivirus aciz qaldı, KİS adətən məni darda qoymayıb, bu dəfə istisna idi. Yaxşı nə başınızı ağradım. Kompüteri əməlli-başlı format edim.

Amma, virus yenə qaldı, qovluqlarda həmçinin elə göründü. hal-hazırda kompüterə antivirus yazmaq olmur, çünki kompüterdə mövcud bütün qovluqlar proqram kimi qəbul edildiyindən antivirus bütün qovluqları blok edir. Məcbur qarşısında həmin antivirusu sildim. İndi kompüter tərsinə işləyir. Proqramlar öz-özünə yazılır, silinir, ekrana internetdən .lnk ünvan faylları düşür, silmək olmur, internet sürəti aşağı düşüb və s.

Proqramlar telegramda

heeeeeee bu menimde qarsima cixib virus eledirki neyi gordu onun exe-sini cixardir.ama sen bele et.onun :D diskindeki lazimli materiallari cixart.sonra hard diski birlesdir.sonra yeniden bol.vessalam problem hel olacaqdir.qaldiki antivirus meselesine sen onun materiallarini Nortonla ayadki Avira ile yoxla.......

yadaki KAV 2010 la yoxla.ola bilsin onun hard diskinde tecke trojan yox bot sector virusuda olsun.

ama sen hard diski birlesdir duzelecek.format edendede agir format ver

Tezlikle

Windows XP Pro VuSaL Edition 2010

Salamlar yeni mövzu açmaq istəmədim deyə burda yazdım

Tanışın birində belə problem olub:

Təzə XP yazıb bütün driverlər yüklənib amma səs driverində problem var yükklənmir əvvəl yüklənmişdi amma səsi çıxmırdı sonra silib təzədən yükləmək istədik silindi amma indi yüklənmir komputer driveri tapmır halbuki disk komputerdedi.Səbəb XP ola bilər?bunu 1ci dəfədi yükləyirdi

Təşəkkürlər!

salamlar...

mile birincisi agir format bos sey deyil

men lazimdirki onu deyirem.lazim olasa onu qoymazlar

agir format butun evvelki materiallarin coxunu silir

eger onu qaytarmaq istesen evvelki materiallarin yarisi cixacaq

ama tez frmat verende onlarin coxunu rahat qaytarmaq olur

flash usb-lerde hemcinin

heeeeeeeee cefaz bu problem heyqi mazqi edendir

basima gelib bu mesele

komputerin modeli nedi?

sen evvel hansi driveri yukleyirdin?

bes modemi yuklemisen?onunlada elaqeder ola biler

dostum biosun bura hec bir dexli yoxdu

virus biosa hec ne ede bimir

biosun zedelenmesi ve ya siinmesi cox nadir hallarda olur

Tezlikle

Salam.Menim komputerimde de bu problem var.XP yukleyirem , lakin, Ses driveri yazilmir ki yazilmir.Hetta ses kartini da deyisdim yene hemin problem.Amma burdan oxudum ki, modemin driveri de buna sebeb ola biler.Goresen duzdu

Bundan basqa mende komputerde bele bir xestelik olur tez-tez zaqruzka geden vaxti birden ekrana nese goy yazi gelir ve texminen 0x00x0010x bele yazilar gelir bu bootdandi? yoxsa hansisa fayllar yazilmir?

Salam.Menim komputerimde de bu problem var.XP yukleyirem , lakin, Ses driveri yazilmir ki yazilmir.Hetta ses kartini da deyisdim yene hemin problem.Amma burdan oxudum ki, modemin driveri de buna sebeb ola biler.Goresen duzdu

Bundan basqa mende komputerde bele bir xestelik olur tez-tez zaqruzka geden vaxti birden ekrana nese goy yazi gelir ve texminen 0x00x0010x bele yazilar gelir bu bootdandi? yoxsa hansisa fayllar yazilmir?

azar790,

he demeli sende BSOD yeni mavi ekran xetasi bas verir ..

bu cox sebebden ola biler.. en yaxsi halda Program teminatindan ola biler... Basqa Emeliyyat sistemi yoxlamisan?

Diger versiyalarda RAM-dan ola biler...

eger koputerde 2 dene ram varsa (meselen heresi 1 gb ) onlardan 1-ni cixar yoxla...

Komputerin taxili olan sunurlari deyis ... cereyan caismamazligi da ola biler. .. Butun boxluqlari berkit ..

CPU-dan ola biler.. beleki CPU-nun termoplasteri quruya biler..

ve nehayet VGA-dan.. o vaxt mende olmusdu sebeb VGA idi ve sunurlarin bosluqu ..

birde ekranda yazilan kodu deqiq yazmisan ya teqribi ? Kod hardasa bu formada olmalidi.... 0x000024

bunu sebebleri coxdur sen daha aydin yaz

sen basdan yaz nece oldu sonradan yoxsa arda bir bele problem olurdu

belke komputerine nese yuklemisen ondan sonra ele odu?

daha aydin yazsan daha net cavab vere bilerem

bunu yukle

bu mavi ekran problemini duzeldir

nese deyisiklik olur?

hee dostum senin problemin yeni mavi ekran meselesi driverdendir

ses driverinden

calis ses driverini yazanda ozunucu olsun

mavi ekran problemi tekce drivere gore olmur

basqa seylerdende asilidir

ele biri driver meselesi

ses ozunun driveridi yoxsa?

bu problem SATA/RAID problemidir dostum

windowsda sata raid driveri yuklu olmayanda hard diski gormur

sen biosa gir orda bele bir sey olmalidi(her materinkanin bios menyusu eyni olmur)

IDE-ni RAID ele yeni deyisdir onu(sata et)

ege bunu bacarmirsansa onda saytimizdan sistem bomesinde bir sistemlerden birini yukle

meselen SamBuild Windows XP SP-3

bunda hec bir problem olmayacaq ve hard disqi gorecek

yuz faiz teminat :)

Istesen bu sistemi yukle

yadaki bu sistemi yukle

nese problem olsa deyersen

sistemler haqqindada melumat vererem

Tezlikle

• 2 hafta sonra...
  • 4 ay sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...