Jump to content
Forum Windows-az.com

Rəngli RichEdit

AliZairov

Recommended Posts

Hamıya salam. Yəqinki Delphi, VB, C++ və s. tanışsınız. Kod yazılan pəncərədə müəyyən kodlar yazdığda tutaq mən delphidə

unit yazdığımda tünd göy . , : ? və s. işarələr yazdığdada qırmızı olur. Mən özüm elə etmişəm. Yığmaq istədiyim proqramdada tutaq Salam yazdığda ağ Sağol yazdığda qara yazılmasını istəyirəm. Memo rəngli sistem ilə işləmir. Yalnız RichEdit komponentində mümkündür. Mən kodlaman biraz bilirəm dərsliydəndə öyrənirəm. Sadəcə Mənə mətni necə rəngləmə kodunu bilmək istəyirəm.

Funksiya belə olacaq. Yoxlaya bilərsiniz.

procedure Test(S: string);

begin

S := Edit1.Text;

if S = 'A' then

begin

ShowMessage('A yazdiniz!');

end;

end;

procedure TForm1.Button1(Sender: TObject);

begin

Test(Edit1.Text);

end;

Bunu yazmağımda məqsədim həm sizə faydası olsun, həmdə mənim nə kodla edəcəyimi göstərməkdi. Sadəcə mən orda yazdığım A yerinə istədiyim sözü yazıcam RichEdit yazdığım sözü yazan kimi ShowMessage('A yazdiniz!'); əvəzində yazdığım rəng dəyişdirmə kodu aktiv olacaq. Həmin yazı tutaq ağ olacaq. Yuxardakı kodu siz əgər memoda və ya editdə xanaya heç nə yazmamısınızsa ona görə sizə xəbər verəcək. Sadəcə belə edin:

begin

if S = '' then

begin

ShowMessage('Xana bosdur!');

end;

end;

begin

Test(Edit1.Text);

end;

Men bu kod vasitəsilə Mail Göndər proqramında Filtir edicəm söyüşə qarşı milləti söyürlər. Bunun üçün belə kod istifadə edə bilərsiniz.

begin

if S = 'A' then

begin

ShowMessage('A yazdiniz!');

end else

if S = 'B'' then

begin

ShowMessage('B yazdiniz);

end else

if S = 'C' then

begin

ShowMessage('C yazdiniz!');

end;

end;

begin

Test(Edit1.Text);

end;

if (əgər) S = (bərabərdisə) 'A' then (onda)

begin (başlıq)

Bura istədiyiniz kodu yazın.

end (bitti)

Yalnız bu funksiya olduğuna görə bunun begin içərisində olan kodları görə bilir. Məndə belə bir həlli yolunu tapdım. Formunuzun adını qarşısına yazın belə. Form1.Label1.Caption Əks halda Label1.Caption tapmayacaq belə bir proses. Sizə uğurlar. Çətinlik çəksəniz yazın kömək edərəm. Rəng kodunu özüm tapsam paylaşacam.

Proqramlar telegramda

Tanner salam. Menə rahat delphi-di. Sənə görə isə VB. Kime necə rahatdı. Məcburi deyilki. O kodu yazdım sadəcə mən RichEdit ilə rəngli hərf funksiyasını eləmək istəyirəm. Sadəcə kodu necə edəcəyimi paylaşdım. Ona uyğun kod tapan kimi elə edicəm. Özüm kod yazdım alındı amma font sistemi ilə olur onuda istəmirəm. Çünki bir dəfəlik rəngi dəyişir bütün yazıların. Tək tək istəyirəm. Brauzerimdə istifadə edəcəm. Mənbə Kodlarını müəyyən rənglərdə göstərmək istəyirəm. Rahat anlaşılsın.

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...