Jump to content
Forum Windows-az.com

WINDOWS 7 baslarken qara ekran...

gurze

Recommended Posts

Salam dostlar. Mende bir masaustu komputer var. Evvel windows xp home edition yuklu idi. Sonra ferqli xpler yuklediler. En son ozum windows 7 yukledim. Sistem eladi. Windows 7 ye soz olabilmez, yaxsi isleyir. Amma bir problem var: problem ondadir ki windows baslamazdan evvel qara ekranda engilisce yazilar gelir ve sonra iki dene secenek cixir: WINDOWS 7, ve WINDOWS XP PROFESTIONAL SETUP. Men de WINDOWS 7 seceneyini secirem ve WINDOWS 7 baslayir. Eger 5-6 saniye geciksem onda ikinci seceneye yeni WINDOWS XP PROFESTIONAL SETUP dan komputer restert olur. Men isteyirem ki bu WINDOWS XP PROFESTIONAL SETUP secenek olmasin, komputer birbasa WINDOWS 7 ni baslatsin. Yeni ki WINDOWS XP PROFESTIONAL SETUP nece sile ve ya legv eleye yox eleye bilerem. Bir bilen var zehmet olmasa komek elesin. Onu da deyim ki turk saytlarinda yazdim dediler ki my kom-da advanced dan ayarlamaq olur ve ya hansisa bir program var. Her kimi varianti yoxladim amma WINDOWS XP PROFESTIONAL SETUP yox olmadi. Amma programin adini da unutmusam. He bir de dediler ki ilk once qara ekranin olmasi sata hd olmasindandir. Dostlar cox yazdim basinizi agritdim. Bagislayin. Bu problemin hellini bilirinizse yaza bilersiniz zehmet olmazsa? Onceden TESEKKURLER!!!

Proqramlar telegramda

oooooo-)))

Sobet 4ox taniw galir mene,darixma bir azdan Vusalda qowulacaq yeqinki.....

Bu sobet MBR sobetidir ( sistem kodu ),bunu silinme meselsi forumda muzakire olunub heyifki hele tapilmayib meselenin helli.....amma bir wey far sistem yazanda Xp ve ya Win 7 Primary ve secondery sobeti var ona fikir vermak lazim idi.....Sadece silende gaerek XP silinerdi ve yerine Win 7 yazilardi,Xp silinmiyib ustune Win 7 yazilib....XP primary gedir deye 30 saniyeden sonra avtomatik setup iwleyir

Roger

Bu foruma soz ola bilmez. Men bu forumda turk forumlarinda oyrene bilmediyim seyleri oyrenmisem. MASALLAH burda problem maxsimum 1 gun geciker. En qisa zamanda ele 5 deqiqeye problemin hellini almisam. MASALLAH burda dostlar cox bilirler.

Cavid018

dostum He men xp ni silmemisdim bir basa ustune win 7 ni yazmisam. Yeqin ki xp nin mutexesisi Vusal bu problemin cozumunu biler INSALLAH.

Yene de her kese derin minnetdarligimi bildirirem ki maraq gosterib oxuyub fikilerinizi bolusursunuz!!

Ok yo elede cox boyuk bir sey deyil hell olunacaq insAllah...

Bir nece usulu var onun asandindan baslayacaq

Viponiti ac > ora msconfig yaz enter et bele bir pencere gelecek

1301948902_removewindows7frombootinmscon

hemen Boot-un birini silsin restart versin.Sonra bir cavab deyersen alindimi

2-ci yontem

Vipolniti acirsan ve yazirsan sagidaki kodu Enter basirsan

bcdedit /delete {ID}

bcdedit /delete {ntldr} /f

bcdedit /displayorder {ID} /remove

bu kodlari 1-cini yaz enter

2-cini yaz enter

3-cunu yaz enter..restart ver hemen XP secimi silinecek..bir basa windowds 7 acilacaq.

Buda 3-cu usul Video derslik :)

Bu usulda EasyBCD programinin komeyi ile ekrandaki secimi leg etmeyi izah etmisem.Umid ediremki cox komeyi olacaq.

>>Video derslik+EasyBCD<<

Qeyd: EasyBCD programi ile bu suulu tam helletmek olur.2-ci usul ilede hemen secimi legv etmek olur..Artiq sene hansi asandirsa o usuldan istifade et

Ugurlar :)

Vusal

dostum mende bu problem hell olmadi. EasyBCD programinda WINDOWS XP PROFESTIONAL SETUP gorsenmedi. msconfig yazdim enter eledim orda da gorsenmedi. Sadece WINDOWS 7 yazisi gorsendi. 2-ci yontemle de eledim, birinci sozu yazdim enter, ikinci sozu yazdim enter ve ucuncu sozu yazdim enter eledim komputer sondu. Yeniden acdim heminki kimi WINDOWS 7 ve WINDOWS XP PROFESTIONAL SETUP secenekleri oldugu kimi qalir. Nese bu basqa problemdi. Cozemmedik getdi. YENE DE COX SAGOL EZIYYET CEKDIN KOMEK ELEDIM. VIDEO DERSLIK DE ELADI. YENE DE COX SAGOL TESEKKURLER..

EasyBCD bu XP-de islemir.Burdaki yontemlerin hamisi Windows 7 ucun idi.Qeyd edimki EasyBCD bu programla windows7 sistemine yukleyirsen ve mutleq onu legv etmek olur cunki ozum etmisem ve netdede arasdirsan coxlari EasyBCD programini meslehet gorurler.Dual boot-u legv etmek ucun sadece bu programdir.Qaldiki o biri kodlara ise onlarda hamisi windows 7-de yoxlanilir.Yeni eger sende XP-dirse onda sistemin sistemin gizli fayllarini uze cixardirsan C disqindeki boot.ini faylini acirsan ve arti boot setrini silib Save edib Restart edirsen ve duzelir.Qeyd eledimki eger duzgun yoxlanilsa bu problemi bu yolla hel edirler.Ayri yolunu men bilmirem.

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...