Jump to content
Forum Windows-az.com

Platada kulerin altındakı sxem haqqında sual

_LeoN_

Recommended Posts

Salam hamıya.Novruz Bayramınız Mübarək!

Processoru sökdüm,təmizləmək üçün.Ana platada küleri də açdım,altında balaca kvadrat,nazik bir dəmir sxem var idi.Onu da açdım.Demişdilər mənə:əgər onun üstü quruyubsa plata isinə bilər,komp ilişə bilər.

Məndə baxdım,boz rəngli maye qurumuşdu.Demək olar bir az qalmışdı rəngi.Adı Türkcə:İşlemcidi.Kimsə bilir onun üstünün quruması nəyə ziyandı?

Əvvəlcədən təşəkkür!

Şəkil:

Platada kulerin altındakı sxem haqqında sual

Proqramlar telegramda

....həmin sahəyə termopasta sürtülməlidir...

...prosesorla qüller arasında boşluğu aradan qaldırır.nəticədə yaranmış temperatur qüllerə ötürülür...və qüller temperaturu aşağı salmaqla platanın əriməsinin qarşısını alır...

...bu olmazsa,prosessor işə süşməyəcək...qızma əmələ gələn kimi atacaq...

Cpu üstündəki termal pasta quruyubsa onu dərhal termal pasta temizləyən mayeylə və ya asetonla ehtiyatla təmizləmək lazımdır , quruyandan sonra isə nazik təbəqədə pastani cpu üstünə sürtmək. termal pasta nədir ? Termal pasta cpu yla Kuller arasinda əlaqə yaradir ki komputerişləyən zaman cpuda qizma əməlyatı baş verir termal pasta da bu qizma ni kullere oturur Və kuller də öz işini görür. :fellow:

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• loading...
  • Create New...